Para Kazanmak

Pinterest İle Para Kazanma – Blog Açmasanız Da Olur

Pinterest günümüzün en popüler sosyal medya araçlarından bir tanesi. Bu mecranın diğerlerinden farkı sadece boş zaman geçirmek için değil, gerçekten kaliteli ve işe yarar özelliklerinin olması. Popüler olması da tabii ki biz web masterlar için bir fırsat.

Bu fırsatı değerlendirebilenler Pinterest kullanarak binlerce dolar kazanabiliyorlar. Peki Pinterest tam olarak nedir? Pinterest ile nasıl para kazanılır? Pinterestten para kazanmak kolay mıdır? Hadi, bu soruları cevaplamaya başlayalım.

Pimterest ile para kazanmak
Pimterest ile para kazanmak

Pinterest Nedir?

Pinterest; pin yani sabitlemek, tutuşturmak ve interest yani ilgi kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir isimdir. İsmi ne amaçla kullanıldığını da açıklıyor aslında.

Pinterest insanların ilgi alanlarıyla ilgili görselleri sanal bir duvara daha sonra faydalanmak üzere sabitledikleri yani pinledikleri bir sistemdir.

Diyelim ki fotoğrafçılıkla ilgileniyorsunuz. Pintereste üye oldunuz. İlk işiniz fotoğrafçılıkla ilgili bir pano oluşturmak. Sonra ister başkalarının paylaştığı fotoğrafçılıkla ilgili pinleri, isterseniz kendi pinlerinizi bu panoya tutuşturuyorsunuz. Bir diğer önemli nokta ise bu pinlere bağlantı verebiliyorsunuz.

Ben bebek fotoğrafları çekmeyi seviyorum mesela. Bebek Fotoğrafçılığı diye bir Pano oluşturdum ve en beğendiğim bebek resimlerini bu panoya tutturdum. Bebek fotoğrafı çekmek istediğimde ise bu panoya girip ilham alabiliyorum.

Bu durumu görsellik üzerine kurulmuş her alanda değerlendirebilirsiniz. Örneğin, yiyecekler, diyetler, kilo verme, moda, ev bina tasarımları, iç tasarım, fotoğrafçılık…

Peki bu sistemden nasıl para kazanırız?

Pinterest ile para kazanmak için önümüzde temel olarak iki seçenek var.

Birinci seçenek direk Pinterest üzerindeki paylaşımlardan satış ortaklığı sistemini kullanarak para kazanmak.

Birinci seçenek bir blog açarak bu blogla ilgili pinler oluşturup paylaşmak ve sitemize ziyaretçi çekmek. Böylece sitemize gelen trafikten reklam yayınlayarak para kazanabiliyoruz.

#1 Satış Ortaklığı İle

Satış ortaklığı konusunu daha önce burada işlemiştik. Temel olarak başkasının ürününü satarak satış üzerinden kar almaya satış ortaklığı deniliyor.

Dünyadaki en büyük satış ortaklığı sisteminin amazona ait olduğunu da söylemiştik. Türkiye’de henüz aktif olmasa bile dünyada çok popüler bir sistem. Başka satış ortaklığı sistemleri de mevcut tabii. Peki bu sistemi pinterest ile nasıl birleştiririz?

Şimdi adım adım bu işi nasıl yapacağımıza gelelim.

 • İlk adım ne satacağınıza karar vermek. Bir ilgi alanı oluşturmak. Görselliği ön planda olan bir alan seçmek daha çok işe yarar artık bunu biliyoruz. Diyelim ki bahçe takımları konusunu seçtik ve bu konu üzerine paylaşımlar yapacağız.
 • İkinci adım pintereste üye olup bahçe takımları ile ilgili panolar oluşturmak. En güzel bahçe takımları gibi. Tabii siz bunun ingilizcesini düşünün, zira Türkçe bir konu ile henüz pinterestten para kazanmak kolay olmayabilir.
 • Üçüncü adım bir satış ortaklığı sistemine üye olmak. Bunun için bir çok seçeneğimiz var ancak en popüler olan en iyisi. Amazon Satış ortaklığı sistemi. Buraya girip üye olduktan sonra satışına yardımcı olacağımız ürünleri seçiyoruz ve satış ortaklığı linklerimizi alıyoruz.
 • Dördüncü adım ise bu satış ortaklığı bağlantılarını güzel görseller eşliğinden pinterestte paylaşmak. Görsellerinizi tasarlamak için Canva aracını kullanabilirsiniz. Ücretsiz ve kullanımı çok kolay bir araçtır.

#2 Blog Açarak

Bir blog açıp, blogdaki yazılarınızı Pinterestte paylaşarak da gelir elde edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken yine görselliği olan bir alan seçmeniz.

Ayrıca bu yöntemin avantajı sadece satış ortaklığı sistemine bağımlı olmamanız. Bu yöntemle Adsense gibi tıklama başına para veren reklam ağlarını da kullanabilirsiniz.

Türkiyede bu sistem genellikle kötüye kullanılıyor. Yapılan şey, içerisinde binlerce kopya içerik bulunan bir site açmak. Sonra bu içerikleri otomatik olarak Pinterest üzerinde paylaşmak. Aslında gayet basit;

 1. Otomatik içerikli kopya bir site oluştur.
 2. Bu içerikleri yine otomatik olarak pinterestte paylaş.
 3. Gelen ziyaretçilerden adsense aracılığıyla para kazan.

Ancak bu sistem hem etik değil hem de uzun vadeli olmuyor çünkü pinterest önünde sonunda bu siteleri banlıyor. Adsensein de bu siteleri banlaması ve hesabınızı kapatması çok olası.

İyisi mi siz, orijinal içerikler hazırlayıp manuel olarak bu içerikleri paylaşarak para kazanmaya çalışın. Zorlu ama başarılı ve uzun vadeli olacaktır.

Pinterest İçin Görsel Tasarlamak

Pinterest görselliğe dayalı bir sosyal medya ağı olduğu için yüklediğiniz ya da paylaştığınız görsellerin kaliteli olması önemlidir.

Pintereste görsel eklerken boyutun çok önemli olduğunu unutmayın. Yatay tasarlanmış görsellerin dikey olanlara göre tıklanma oranı düşüktür. O yüzden formata uymakta fayda var.

Gelelim bu görselleri nasıl hazırlayacağımıza… Aslın bu çok basit bir iş. İnternette bu görselleri tasarlamak için hazırlanmış, oldukça pratik ve çoğunlukla ücretsiz bir çok araç var. Şimdi bu araçlardan bir kaç tanesine bakalım.

Canva: Canva ile blog görseli, logo, facebook ve bir çok format için görsel tasarlayabilirsiniz. İçeriğinde binlerce şablon var, yapmanız gereken şablonu seçmek ve gerekli yerleri düzenlemek. İsterseniz kendi içeriğinizi de yükleyebiliyorsunuz.

Snappa: Canva ile aynı mantıkla çalışıyor. Sadece şablon olarak daha farklı. Kullanım kolaylığı aynı derecede. Ücretsiz üyelikle ayda sadece 5 adet görsel indirebiliyorsunuz. İdareli kullanın.

Buffer: Ücretsiz bir araç ancak şablon ve kullanım kolaylığı bakımından diğerlerinden geride kalıyor. https://pablo.buffer.com

Bu yazıyı burada sonlandırıyorum. Sormak istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Bol kazançlar.

2 Comments

 1. ben tek tek fotoğrafları ekledim kırptım evirdim çevirdim efekt verdim paylaştığım fotoğraflar özgün linkte sadece bir fotoğraf değil en az sitede beş fotoğraf paylaştım gelen ziyaretçi sitede daha fazla zaman geçirsin diye yine de bana spam uyarısı verdi günde 3 5 kez paylaşım yaptığım halde kısaca pinterest batmayacağım diye kullanıcısına hiç değer vermiyor güven vermiyor önüne ne gelirse siliyor

  • acemiwm Reply

   Çok fazla spama maruz kaldıkları için “yoğurdu üfleyerek yiyorlar” diyelim hocam. Yine de işi kuralına göre yapınca banlanma ihtimalini çok düşük görüyorum.

Write A Comment