Kaçınmanız Gereken 10 Kötü Backlink Çeşidi

Her webmaster sitelerin arama motorlarında çıkması ve yükselmesi için backlinklerin ne kadar önemli olduğunu bilir. Tabii ki bu kaliteli bir içerikten sonra gelen durumdur.

Sitenize verilmiş kötü linklerden kurtulun

Ancak bazı çeşit linkler vardır ki, sitenizi yükselmesine katkı sağlayacağı yerde çöküşünü başlatır. Google doğal olmayan ve spam backlinlere sahip siteleri kum denizinin dibine gönderiyor, bunu herkes biliyor ancak faydalı sandığımız bazı backlink çeşitleri de sitenizin sonunu getirebilir.

Bu yazıda Google’ın sitenizi cezalandırmasıyla sonuçlanabilecek kötü link çeşitleri üzerinde duracağız. İşte sitenize almamanız gereken 10 backlink çeşidi;

Basın Bildirisi Linkleri

Basın bildirisi linkleri Türkçe siteler için olmasa da yabancı içerikli siteler için çok başvurulan bir yöntemdi. Bir basın bildirisi hazırlayıp, binlerce basın bildiri sitelerinde aynı anda yayınlamak, oldukça cezbedici. Ancak Google artık bu durumun farkında ve önlemini almış durumda. Bu yöntemi denerseniz, her an banlanma ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

Tartışma Forumları

Forumlar fikir alışverişi yapmak için ideal yerlerdir. Kaliteli, özgün forumlarda sitenizi tanıtmak ve backlink almak o kadar da kötü olamaz.

Yani her forum bir değil. Forumları kaliteli ve kalitesiz olmak üzere ayırt etmek gerekiyor.

İnsanlar sitelerini tanıtmak için de onlarca forum sitesinde başlıklar açıyor. Hatta bunu otomatikleştiren yazılımlar kullanıyorlar. Bu ap açık spam demek ve Google bunun farkında. Dikkatli olun.

Yabancı Konuk Defterleri

Konuk defterleri de spama açık yerler. Bu yüzden Google’ın radarında. Böyle yerlere sitenizi tanıtmak için kullanmak tehlikeli olabilir.

Çok Sayıda Rastgele Nofollow Link

Çok sayıda ve rastgele alınan backlinkler, doğal olmayan bir şeyler olduğunun habercisidir. Çok sayıda back link yerine az sayıda ve kaliteli linkler almak en iyisidir.

Google rastgele yapılan spam link alma teknikleri konusunda oldukça akıllıdır. Zamana yayılmış, rastgele şekilde dizayn edilmiş çok sayıda backlink de Google’ın radarına girip sizin ceza almanıza sebep olabilir.

Özel Blog Ağları (PBN)

Çok sayıda kişi farklı ipler üzerinde bloglar kurarak bu bloglardan link satışı yapmaktadır. Ancak bu ağlar Google’ın radarındadır ve bu ağlardan back link almak oldukça risklidir.

Nofollow ya da Follow Sosyal İmleme Siteleri

Sosyal imleme siteleri de Google tarafından manüpilatif olarak görülüyor. Spama açık yani.Bu yüzden sosyal imleme sitelerine linkinizi eklerken spama kaçmamaya özen göstermeniz gerekir.

Dizinler

Dizinler hala varlar ama dizinlere site eklemek artık eskisi gibi değil. Alakalı dizinlerden kaliteli backlinkler almak hala faydalı olabilir. Ancak eski moda çok sayıda link barındıran çöplüğe dönmüş dizinlere link eklemek direk banlanma sebebi olabilir.

Blog Yorumları

Blog yorumları diğer blogcularla iletişim kurmak açısından güzeldir. Ancak bu durum çok fazla suistimal edildiğinden dikkatli olmak gerekir. Yazıyla alakalı doyurucu yorumlar hala sitenize fayda sağlayabilir ancak spam içerikli yorumlar tam tersi etki yapabilir.

Fiverr Gibi Ucuz Sitelerden Alınan Backlinkler

Bu bir diğer kötüye kullanılan seo taktiğidir. Eğer Google kurallarına uymazsanız geride bıraktığınız bu izler başınıza bela olabilir. Tekrar söylüyoruz google spam içerikleri ve linkleri bulmakta oldukça akıllıdır.

Otomatik Link Oluşturma Programları

Bir diğer spam yöntemi. Otomatik programlarla elde edilen ani backlinkler sitenizi tehlikeye atmaktan başka hiç bir işe yaramaz.

Yapmanız gereken gerçekten insanların işine yarayacak kaliteli içerikler üretmek. Gerisi zaten bir şekilde gelecektir.

Sitenize back link oluşturmaya çalışırken bunları göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Yorum yapın