Hakkımda

Çok uzun zamandır internet dünyasının içerisindeyim. İnternet kafeler yaygınlaşmaya başladığında, yaşıtlarım tüm zamanını oyun oynamak için harcarken benim aklımda tek bir soru vardı:” Nasıl bir web sitesi yaparım?”. Evet, bilgisayarla ilk tanıştığımda hatırladığım tek soru buydu.

O zamanlar, mynete bağlı mysite hizmeti vardı. Hazır şablonlarla basit web siteleri yapabiliyordunuz. O zaman onbinlerce amatörün ilk web sitelerini yaptığı yerdi, mysite. Ancak, gördüğüm örnekler hazır şablonlara hiç benzemiyordu. Ve, mysitede bulunan html editörünün ne işe yaradığını bu sayede öğrendim. O zamandan sonra html öğrenmeye başladım ve basit bir notepad uygulamasıyla neler yapabileceğimi keşfetmeye başladığımda büyülendim.

Sonra, üniversite yılları. Öğrendikçe kedimi geliştiriyordum. Binlerce ücretsiz hosting sağlayan servis olduğunu öğrendim. Bunlardan bir tanesi awspace isimli bir servisti. Orada küçük bir web sitesi kurdum ve sonrasında adsense’i keşfettim.

Çok zekiydim tabii, adsensein tıklama başına para verdiğini öğrendiğimde ilk milyoner olma hayalleri beynimde canlandı. Benim için çocuk oyuncağıydı, internet kafelerde dolaşıyor, her kafeden sadece bir tane reklama tıklıyordum. Böylece bir günde 20 dolar civarında kazanabilmiştim. O kadar mutluydum ki.

Ertesi gün adsense’ten banı yediğimde ise tüm hayallerim yıkılmadı. İnternetten para kazanmanın yüzlerce yolu olduğunu biliyordum. Ve birgün başaracaktım.

Sonra, ingilizce site yapmak aklıma geldi. O zamanlar Türkler arasında yaygın olan bir şey değildi. İlk denemem tesadüf eseri olmuştu, kampanyadan bir dolara aldığım bir domaini değerlendirmek amaçlı bir blog sitesi açtım ve içerisine kopyala yapıştır makaleler ekledim. Makaleleri de o zamanların popüler sitesi stumbleuponda paylaştım.

Site tutmuştu, stumbleupon ve bir kaç sosyal paylaşım sitesinde bir makalem çok beğenilmişti ve bu sayede siteme her gün binlerce ziyaretçi akın ediyordu. Arkadaşımın üzerine aldığım bir adsense ile de bu ziyaretçileri paraya dönüştürüyordum.

Bu paylaşımlar sayesinde sitem bir kaç köklü üniversitenin sitesinden de akademik linkler almıştı. O zamanlar popüler bir konu olan pagerank konusunda işime yaradı bu durum. Pagerankin 4 oldu ve bu sayede text-link-ads sitesinden yıllarca sürecek bir para kazanma yolculuğu başladı.

Ne varki, bunun da sonu geldi ve ilgisizlikten dolayı ziyaretçiler azaldı ve google pageranki kaldırdı. Ben de bu arada devlet memuru olarak işe başladığımdan bu işleri sadece hobi amaçlı yapmaya başladım. Tüm sitelerimi tek tek kapattım ve geriye sadece kişisel bloğum kaldı.

Yıllar sonra bu eski günleri hatırladım ama artık işler eskisinden çok daha zordu. Tıpkı gerçek yaşamdaki gibi. Yine de sevdiğim bu işlerden para kazanmak hayali beni tekrar sardı. Lakin bir dorun var, artık insanlar bilgiyi paylaşmak yerine satmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden ben de özellikle ingilizce site yapıp para kazanmak isteyen arkadaşlarla paylaşım yapmak için bu blogu kurdum.

Yıllardır bu işin içinde olmama rağmen hala bir acemiyim ve bir web masterım. O yüzden sitemin adını da acemiwm yani acemi webmaster koydum.

Hoş buldum